Gyógytea fejfájásra
Szükségünk lesz:
- 1 teáskanál apróra vágott fűzfakéregre
- fél teáskanál borsos mentára
Forrázzuk le a gyógyfüveket egy csésze forró vízzel. Amikor ihatóra hűlt, édesítsük mézzel, valamint tegyünk bele kevés frissen facsart citromlevet. Lassan, kortyolgatva fogyasszuk. Ez a tea megszünteti, de legalábbis enyhíti a fejfájást. Akut fájdalom esetén egész na elosztva megihatunk 5 - 6 csésze teát is - ilyenkor nagyobb adagra van szükségünk, mint krónikus fájdalom esetén.
Gyógytea a szép bőrért
Szükségünk lesz:
- 15 g palástfűre
- 10 g fehér árvacsalán virágára
- 10 g vadárvácskára
- 10 g csalánlevélre
- 5 g zsurlóra
- 5 g aranyvesszőre
- 10 g pitypangra
Készítsünk ezekből a gyógynövényekből teát, kb. 10 percig áztassuk őket a forró vízben, majd szűrjük le a gyógyteánkat. Ízlés szerint ízesítsük frissen facsart citromlével és (erdei)mézzel. A kívánt eredmény eléréséhez napi 2 csészével fogyasszuk, több héten át. A bőrünk tisztaságának javulása látható lesz már egy-két hét múlva is.
Tavaszi vértisztító tea
Szükségünk lesz a következő friss gyógyfüvekre:
- 26 g gyermekláncfűre (levélre és gyökérre is vegyesen)
- 21 g málnalevélre
- 19 g csalánlevélre
- 18 g nyírfalevélre
- 13 g bodzavirágra
- 2 g körömvirágsziromra
- 1 g búzavirágsziromra
Tegyük a gyógyfüveket egy hőálló teáskannába, vagy edénybe, és öntsünk rájuk forró vizet. Hagyjuk őket 10 percig állni a forró vízben, majd szűrjük le. Ha fogyaszthatóan langyosra hűlt ízesítsük akácmézzel, és frissen facsart citromlével. Fogyaszthatjuk napi 3 csészével egy hétig tisztítókúraként is.
Teánk akkor lesz igazán ízletes és hatásos, ha friss gyógynövényekből készítjük. Ha mégsem tudnánk szerezni friss füveket, akkor a szárított gyógynövényekből csak a megadott tömegek felét vegyük!
Vesekő elleni tea
Szükségünk lesz:
- 25 g iglicegyökérre
- 25 g csalánra
- 25 g aranyvesszőre
- 25 g gyermekláncfűre (gyökerestül)
Készítsünk forrázatot a fent említett gyógynövényekből. Kevés mézzel és citromlével ízesítsük csak! Naponta 3 csészével fogyasszuk. Érdemes egyszerre megfőzni az egynapi teaadagot, de ne melegítsük mindig újra fel, inkább fogyasszuk jeges teának (amikor elkészítettük először melegen is fogyaszthatjuk). A tea megelőzi a vesekőképződést, illetve elősegíti a gyógyulást. Hólyagteának is fogyasztható. Ez a teakeverék minden mellékhatástól mentes. Húgy- és vesekő esetén napi 4 - 6 csészével is fogyaszthatjuk, ilyenkor fontos a bőséges folyadékbevitel is! Természetesen ez a tea gyógy készítménynek nem minősül, ezért orvossal kell kezeltetni a betegséget, ezzel a teakeverékkel csak gyógyulásunkat segíthetjük elő.
Puffadás elleni tea
Szükségünk lesz:
- 20 g köményre
- 20 g édesköményre
- 10 g csillagánizsra
- 5 g Angelika gyökérre
- 15 g borsmentára
A magokat törjük össze mozsárban. De fontos, hogy csak rövid ideig, hogy az illóolajok valóban csak a vízben oldódjanak ki! Forraljunk vizet, majd tegyük bele a gyógynövényeket, és fedjük le az edényt. 10 perc után szűrjük le a teát. Amikor már langyosra hűlt, fogyasszuk frissen facsart citromlével és akácmézzel.
Tea a torokfájás, köhögés, nátha ellen!
Egy átlag embernek (felnőttnek és gyereknek is) kb. 1teáskanál teafű kell a teába minimum, max. 2 és fél teáskanál.
Elkészítése:
Vegyünk:
-1rész kakukkfüvet
-1rész kamillát
-2rész cickafarkot
- egy kicsi citromfüvet, rozmaringot és levendulát (az íz kedvéért) A forró vízben a gyógyfüveket bő 10percig hagyjuk állni, utána szűrjük le a teát, ízesítsük frissen csavart citromlével és (akác) mézzel.
Mentatea
Kitűnő puffadás, gyomorsav, és gyomorproblémák kezelésére
A bors- vagy fodormenta remek teafű. Az utóbbi aromája enyhébb, íze kellemesebb. Mindkettő egyformán jó puffadás, gyomorsav, kólika, és rossz gyomor kezelésére.1 liter vízhez 50 g friss, vagy 25 g szárított mentalevélre van szükségünk. Ha frissel dolgozunk, a szárát tegyük el, csak a leveleket használjuk! A teába a mentán kívül tegyünk még egy 10 g koriandert és 5 g ezerjófüvet
Nyugtató tea
Szükségünk lesz:
- 30 g macskagyökérre
- 30 g komlóvirágra ("komlótobozra")
- 15 g mentalevélre
- 15 g hibiszkuszvirágra
- 10 g citromfűre
- 5 g orbáncfűre
Készítsünk teát a felsorolt gyógynövényekből. Hagyjuk őket 10 percig állni forró vízben, majd szűrjük le a teánkat és várjuk meg amíg ihatóra hűl. Ezután ízesítsük ízlés szerint friss citromlével és akácmézzel. Lehet, hogy ez a teakeverék nem túl megszokott ízű, de jól ízesítve finom lefekvés előtti teát készíthetünk belőle.
Gyógytea idegi alapú magas vérnyomásra
Szükségünk lesz:
- 40 g orbáncfű
- 25 g citromfű
- 30 g cickafark
- 5 g hegyi árnika virág
Forrázzunk le egy evőkanál teakeveréket egy csésze forró vízzel. Hagyjuk 10 percig állni, majd szűrjük le a teát. Ízesítsük kevés frissen facsart citromlével és akácmézzel. Naponta többször igyunk belőle egy-egy csészével.
Gyógytea menstruációs görcsökre
Szükségünk lesz:
- 20 g kamillavirágra
- 20 g cickafarkra
- 20 g citromfűre (Melissa officinalis)
- 20 g libapimpóra
- 20 g édesköménymagra
Keverjük össze a szárított gyógyfüveket. Egy teáskanálnyi teafüvet kissé törjünk össze egy mozsárban, majd forrázzuk le egy csésze forró vízzel. Hagyjuk állni 15 percig, majd szűrjük le. Ne ízesítsük! Fogyasszuk kellemesen forrón. Naponta 4-5 csészével fogyasszunk belőle.
Asztmás, vagy állandó köhögési inger kezelésére
Fenyőgyantatej
Szükségünk lesz:
- 1 teáskanál csillagfenyőgyantára (keressük gyógyszertárban, gyógynövényboltban)
- 2 teáskanál mézre
- 1 csepp levendulaolajra
- 1 csésze meleg tejre
Melegítsük föl a tejet, majd szűrjük le. Ezután oldjuk föl a csillagfenyőgyantát és a mézet a tejben. Csöpögtessük bele a levendula olajat, és jól keverjük össze a hozzávalókat. Naponta háromszor igyunk belőle egy csészével! Mindig frissen készítsük el, és fogyasszuk langyosan. Majdnem minden olyan megfázásnál előfordul állandó köhögési inger, amely a torokról a garatra és a hörgőkre húzódik. Ilyen, valamint asztmás köhögési inger esetén fogyasszunk fenyőgyantatejet.
Hamameliszhajszesz
Szükségünk lesz:
- 3 csepp citromfű olajra
- 20 ml nyírfalevél tinktúrára
- 80 ml hamamelisz vízre
Oldjuk fel a nyírfalevél tinktúrában 3 csepp jó minőségű citromfű olajat. Ezután adjuk hozzá a hamameliszvizet és jól keverjük össze az oldatot. Töltsük szórófejes üvegekbe és tegyük őket hűvös helyre.
Használatkor spricceljünk a fejbőrre a hajszeszt. Dörzsöljük a fejbőrbe és jól masszírozzuk be a problémás fejrészbe. Hagyjuk rajta néhány percig, majd öblítsük le. Naponta kétszer: reggel és este használjuk, kúraszerűen 2 hónapig.
A hamelita hajszeszt általában hajhullásra használják, de hatásos zsíros hajra és korpásodás ellen is.
Milyen növényeket használjunk krémekbe, testápolókba? Rengeteg növénynek van jótékony kozmetikai hatása. Az itt felsoroltak különösen hatásos bőrápolók.
Bodzavirág – kisimítja a ráncokat, lágyítja a bőrt, megnyugtatja a leégett bőrt Cickafark – tisztító, összehúzó hatású, zsíros bőrre Csalán – alapos bőrtisztító, zsíros bőrre Hársfavirág – puhítja és tisztítja a bőrt Ibolya – enyhe összehúzó szer Kakukkfű – tisztító, élénkítő, fertőtlenítő hatású Kamilla – lágyítja a bőrt, fehérítő hatású Kövirózsa – bőrlágyító, nyugtató, száraz, érzékeny bőrre
Levendula - tisztító, lágyító, frissítő Orvosi ziliz – száraz, repedezett bőrre, puhító hatás Palástfű – pórusösszehúzó, érzékeny, száraz bőrre Rozmaring - tisztítja a bőrt, élénkíti a vérkeringést, fertőtlenít Rózsa – bőrnyugtató, lágyító Zsálya – elhalványítja a foltokat
Gyógyfürdőhöz való növények Nyugtató fürdő – kamilla, hársfa, macskagyökér Gyógyító fürdő – cickafark, körömvirág, fekete nadálytő, palástfű Frissítő fürdő – levendula, babér, citromfű, kakukkfű, menta, rozmaring
Az ujjak artritiszes fájdalma esetén megbízható segítséget nyújt a kőrislevél-pakolás. Kőrislevél-pakolás
Szükségünk lesz:- 3 marék friss kőrislevélre - fél liter vízre
Ha szárított kőrislevéllel dolgozunk, akkor azt éjszakára áztassuk be némi hideg vízbe és csak másnap használjuk fel. A kőrislevelet főzzük fel a vízzel együtt, hagyjuk forrni kb. három percig, majd vegyük le a tűzről és hagyjuk kihűlni a borogatást. Szűrjük le a folyadékot, majd a kőrisleveleket tegyük az artritiszes bőrfelületre és tegyünk a borogatásra néhány gézlapot. Az egészet kössük át egy vászonkendővel. A borogatást legalább egy órán át hagyjuk a kezelt bőrfelületen!
Medvehagyma boros tinktúrája
Medvehagyma boros kivonatának keringésjavító hatása tizenkétszerese a fokhagymáénak. További előnye a fokhagymával szemben, hogy nem hagy kellemetlen szájszagot
Szükségünk lesz:
- 2 deciliter (háromnegyed pohár) durvára vágott friss medvehagymára
- 5 deciliter száraz borra
Töltsünk fel egy körülbelül 7,5 decis üveget medvehagymával, majd öntsük rá a bort. Melegítsük gyöngyözésig vízfürdőben, majd vegyük le a tűzről,zárjuk le egy dugóval alaposan és hagyjuk egy hétig állni. Végül szűrjük le. Tároljuk sötét, hűvös helyen!
A medvehagyma boros kivonatának keringésjavító hatása tizenkétszerese a fokhagymáénak. További előnye a fokhagymával szemben, hogy nem hagy kellemetlen szájszagot. Esténként fogyasszunk belőle körülbelül egy, vagy esetleg két decilitert!
Borogatás érbetegségekre
Szükségünk lesz:
- 2 g szárított hegyi árnika virágra
- 4 evőkanál kamillavirágra
Forrázzuk le az említett gyógynövényeket fél liter vízzel, majd hagyjuk állni a forrázatot legalább 10 percig. Utána szűrjük le és hagyjuk kihűlni. Mártsunk egy vászonkendőt a langyosra hűlt borogatásba és tegyük a beteg területre. A borogatást kössük át egy másik, száraz kendővel is, hogy rögzítsük! Addig hagyjuk rajta, amíg át nem melegedik a borogatás (legfeljebb 15 percig!) aztán vegyük le a kendőket és töröljük szárazra az érintett bőrfelületet. Mivel a kamilla kiszárítja a bőrt, a kezelés után testápolóval, vagy krémmel kenjük be az igénybevett bőrfelületet.
Hajdinakrém
A kor előre haladtával apró ráncok jelennek meg az arcunkon, lelassíthatjuk viszont e folyamatot a hajdinakenőccsel
Szükségünk lesz:
- 10 g búzacsíra olajra
- 1 és fél teáskanál C-vitamin porra
- 5 E-vitamin kapszulára
- 15 g hajdinára
- 30 g eucerinre (keressük a gyógyszertárban) Öntsünk fel két teáskanál hajdinát egy csésze forró vízzel és főzzük három percig. Vegyük le a tűzről és hagyjuk állni tíz percig, majd szűrjük le. Várjuk meg amíg magától kihűl és oldjuk fel benne a C-vitamin port. Ezután öntsük az E-vitamin kapszulák tartalmát a búzacsíra olajba és kezdjük el felmelegíteni az eucerint gőzfürdő fölött. Öntsük bele a hajdinateát az eucerinbe, közben fokozatosan keverjük bele az olajat is. Amikor már teljesen krémessé vált a keverék vegyük le a tűzről és töltsük apró tégelyekbe a kenőcsöt. Tároljuk jégszekrényben. Szabatosságát négy hétig őrzi meg!
Használjuk arcra, a bőr öregedésének, ráncosodásának lelassítására. Esti krémként is alkalmazhatjuk.
forrás:gyogynovény.gportal.hu
|